هیپنوتیزم

انواع هیپنوتیزم برای سریع به خلسه رفتن و تلقین

در این مقاله از سایت متاراز می خواهیم در مورد انواع روشهای هیپنوتیزم بیشتر بدانیم. هیپنوتیزم یک روش درمان علمی است که توسط آن انواع بیماری های روحی و جسمی را می توان درمان کرد.

هیپنوتیزم از زمانهای گذشته کاربرد داشته است اما امروزه به صورت تخصصی برای درمان بیماری های روحی و جسمی از آن استفاده می کنند و براساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، هیپنوتیزم را دسته بندی کرده اند. ما در اینجا شما را با انواع هیپنوتیزم آشنا می کنیم.

انواع روشهای هیپنوتیزم

هیپنوتیزم علم تلقین پذیری است و توسط آن ذهن شرطی می شود. برای آنکه با تعریف دقیق هیپنوتیزم آشنا شوید می توانید به مقاله هیپنوتیزم چیست که قبلا منتشر شده مراجعه کنید.

جالب است بدانید هیپنوتیزم برای شما هم در حالت عادی اتفاق افتاده است حتما می پرسید چگونه؟

وقتی که غرق مطالعه یک کتاب هستید و به دنیای اطراف توجهی ندارید و تمامی تمرکز شما بر روی کتاب است، گوش کردن به موسیقی دلخواه، تماشای یک فیلم مورد علاقه، معمولا وقتی به کاری علاقه مند هستید و در حال انجام آن هستید تمرکزتان فقط بر روی همان کار است و از دنیای بیرون بی اطلاع هستید شاید حتی در آن حالت به تصویرسازی هم بپردازید. یا شاید حتی اگر کسی شما را صدا کند حتی نشنوید. در چنین حالتی است که می گوییم شما هیپنوتیزم شده اید.

در همه انواع و روشهای هیپنوتیزم در ابتدا فرد به حالت خلسه یا خواب مصنوعی می رود و به آرامش می رسد در این حالت هوشیاری مغز پایین آمده و تلقین پذیری راحت تر صورت می گیرد.

بعد از این مرحله با توجه به تاکیدها و تلقین ها و تصویرسازی ها که صورت می گیرد تغییرات اساسی در قسمت ضمیرناخودآگاه ایجاد می شود. و باورهای منفی و محدود کننده پاک می شوند.

نکته مهم همینجاست، باورها، بله این باورهای ذهنی هستند که در انواع روشهای هیپنوتیزم تغییر می کنند و باعث بهبود کیفیت زندگی و همچنین دست یابی به موفقیت می شوند.

انواع روشهای هیپنوتیزم

دگر هیپنوتیزم

دگر هیپنوتیزم یکی از انوع هیپنوتیزم است که در این روش هیپنوتیزم کننده یا هیپنوتیزور با هیپنوتیزم شونده، افراد جداگانه ای هستند. فرد برای درمان به هیپنوتیزور مراجعه می کند. برای هیپنوتیزم شدن راحتی مراجعه کننده بسیار مهم است. هیپنوتیزور به گونه ای باید رفتار کند که اعتماد و احساس امنیت هیپنوتیزم شونده تامین باشد. باید به او اطمینان داد که کلا در طول روند هیپنوتیزم وی به تمامی امورش مسلط است و جای نگرانی نیست.

حتی حالت نشسته یا خوابیده مراجعه کننده بسیار مهم است کسانی که هیجان بسیار دارند و یا حالتهای غیرعادی دارند باید بنشینند کسانی که آرام هستند و یا دچار افسردگی هستند بایند بخوابند.

متخصصان هیپنوتراپی از روش دگر هیپنوتیزم برای کنترل خشم ،کاهش اضطراب ، رفع خجالت، رفع خاطرات آزار دهنده در گذشته و سایر مشکلات روانی و همچنین درمان مشکلات جسمی و یا آماده ساختن فرد برای جراحی، دندانپزشکی، زایمان بدون درد و … استفاده می کنند.

دگر هیپنوتیزم هم به روشهای مختلفی انجام می گیرد: 

1 – هیپنوتیزور از تلقینات شفاهی استفاده می کند مانند: به نقطه ی مقابل خیره شوید و فقط به اون نقطه نگاه کنید و دیگه اون و تغییر ندهید. همین طور که به نقطه نگاه می کنید احساس سنگینی پلکهاتون رو فرا گرفته و هر لحظه که می گذره پلکهاتون سنگین و سنگین تر میشود. و حالا تو در حال پلک زدن هستی چون چشمهات خسته شدن و دوست داری که اونها رو ببندی پلک می زنی پلک می زنی، چشمهات خیلی خسته شدن خیلی خسته و حالا پلکهات و روی هم بگذار…..

2 – روش دیگر اینگونه است که هیپنوتیزور ساعت بند دار یا شیئی گرد که بندی به آن آویزان هست مانند تصویر زیر را در مقابل چشمان مراجعه کننده می گیرد و آن را تکان می دهد و از او می خواهد که در حالت آرامش فقط به شیئ نگاه کند.

دگر هیپنوتیزم

3 – روش دیگر اینگونه هست که هیپنوتیزور از مراجعه کننده می خواهد که تنفس های عمیق بکشد و فقط به چشمان او نگاه کند در این روش قدرت انتقال انرژی و نیرو در هیپنوتیزور بسیار بالا است زیرا مراجعه کننده از طریق چشمان هیپنوتیزور انرژی را دریافت می کند.

4 – روش حرکتی، روش دیگری است که هیپنوتیزم کننده از آن استفاده می کند مانند: از مراجعه کننده خواسته می شود که به دست راستش توجه کند و تمامی تمرکز خود را به دست راست بدهد و تغییرات و حالات آن را با دقت نگاه کند. و سپس تلقین ها گفته می شود:

بدنتان را شل و رها کنید کف هر دو دست خود را روی زانوان بگذارید و با این عمل مراقب دستهای خودتان هستید و متوجه می‌شوید که به راحتی می‌توانید دستهایتان را نگاه کنید. به چیزی فشار می‌دهید و شاید هم پارچه لباستان را که دستهایتان روی آن است حس می‌کنید و یا گرمای لباستان را احساس می‌کنید. می‌خواهم این احساسات را که شرح دادم شما خودتان هم تصور کنید شاید تغییراتی در دست خود حس می‌کنید. بطور دائم به دستهای خود نگاه کنید و ببینید چقدر آرام هستند کوچکترین حرکاتی در دستهایتان نیست و … .

البته روشهای دیگری هم در دگر هیپنوتیزم وجود دارد مثل هیپنوتیزم ارجاعی، هیپنوتیزم کودکان، هیپنوتیزم اریکسونی و …که ما اینجا مهمترین آنها را برای شما شرح دادیم.

خودهیپنوتیزم

یکی از روشهای رایج و پر اهمیتی که امروزه برای درمان های خانگی بسیار از آن استفاده می شود روش خود هیپنوتیزم است. این روش بسیار آسان است و می توان گفت که فرد در داخل منزل می تواند خود را به مرحله آرامش و خلسه برساند و سپس تلقین پذیری ها بر روی ذهن او انجام شود. این کار هم توسط فایل های صوتی خودهیپنوتیزم صورت می گیرد.

خودهیپنوتیزم

فرد فایل صوتی مورد نظر را تهیه می کند مثلا شخص از نظر اعتماد و اطمینان به خود دچار تزلزل و اختلال است یعنی اعتماد به نفس پایین دارد و می خواهد که این حالت احساسی را بر طرف کند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرد. فایل خودهیپنوتیزم بالا بردن اعتماد به نفس را تهیه می کند، در جای آرامی قرار می گیرد و از هنس فری استفاده می کند و فایل را گوش می دهد فایلها توسط شخص ماهر و آگاه به موضوع هیپنوتیزم، تهیه می شود در فایل ها تاکیدها و تلقین ها و تصویرسازی ها صورت می گیرد، سپس به وسیله این موارد کم کم باورها در ضمیرناخودآگاه تغییر می کنند و فرد به اهداف و خواسته های خود دست می یابد لازم است بدانید که فرد در تمامی مراحل بر جسم خود مسلط است.

انواع فایلهای صوتی خودهیپنوتیزم

فایل صوتی خودهیپنوتیزم اعتماد به نفس

فایل صوتی خودهیپنوتیزم ترک سیگار

درمان بی خوابی

بهبود روابط عاشقانه

جذب همسر

جذب شغل دلخواه

کاهش وزن

هدف گذاری

ترک عادات ناپسند

رفع خجالت و بالا بردن اعتماد به نفس

رفع ترس و فوبیا

رفع استرس و اضطراب

رفع افسردگی

و…….

فایلهای صوتی خودهیپنوتیزم

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن