سبک زندگی

خودشناسی چیست؟

در این بخش از سایت متاراز شما عزیزان با موضوع مهم خودشناسی آشنا می شوید. اینکه خودشناسی چیست و چرا از اهمیت برخوردار است، و راههایی را به شما می گوییم که بتوانید به کمک آنها به خودشناسی دست پیدا کنید.

خودشناسی در اصل یکی از راههای دست یابی به اعتماد به نفس بالا است. زمانی که شما خودتان و ویژگیهایتان را بهتر بشناسید به کمک آنها می توانید به راحتی به خواسته هایتان دست یابید. با ما همراه باشید تا در مورد موضوع مهم خودشناسی بیشتر بدانیم.

خودشناسی یا خوداندیشی چیست؟

خودشناسی یا خوداندیشی چیست

 

خودشناسی ویژگی ست که انسان را به یک سبک زندگی می رساند که باعث رضایت شخصی در زندگی می شود.

خودشناسی یعنی شناخت حالت رفتارها و احساسات در شرایط مختلف. هر شخصی ویژگیهای درونی و رفتاری خاص خود را دارد اما اغلب مردم از ویژگیهای درونی خود آگاهی کامل را ندارند. آنها در هنگام بروز یک اتفاق چه خوشایند چه ناخوشایند، رفتارها و احساساتی را از خود نشان می دهند، گاها خودشان متوجه نیستند که چرا خوشحال شدند یا چرا غمگین شدند.

برخی افراد فکر می کنند که شناخت خصوصیات خود و خودشناسی بسیار راحت است و همین خودی که هستند با همین رفتارها تجربیات و احساسات را مشخصات خودشناسی می دانند.

در صورتی که این طور نیست خودشناسی بسیار باید دقیق و با دقت انجام شود، زیرا آنچه که از بدو کودکی تا به امروز در ضمیرناخودآگاه شما به صورت اطلاعات ذخیره شده و باورهای شما را تشکیل می دهد گاها آنقدر پنهان هستند و در لایه های عمیق ذهن قرار گرفته اند که شما حتی آنها را فراموش کرده اید. و همان باورها و اطلاعات رفتارها و احساسات شما را تحت تاثیر قرار داده اند بدون آنکه خودتان از آن باخبر باشید.

گاها برای شما هم اتفاق افتاده است که موضوعی پیش آمده و باعث عصبانیت و رنجشش شما شده است، ولی بعد از مدتی که از موضوع گذشته است وقتی با خود فکر کرده اید، به خود گفته اید که چرا عصبانی شدم چرا نتوانستم خودم را کنترل کنم برای موضوع به این بی اهمیتی چرا خودم را ناراحت کردم.

وقتی اتفاق بدی رخ می دهد و شما در لحظه عصبانی می شوید و بعدا آرام می شوید و با خود فکر می کنید که چرا خشمگین شدم این نشانه ی عدم شناخت کافی از خود است.

در اصل خودشناسی عاملی ست برای تکامل انسان. زیرا وقتی که شخص به خودشناسی بپردازد با توانایی ها و استعدادهای پنهان و پیدا خود آشنا می شود و در راستای رسیدن به اهدافش آنها را به کار می برد. همچنین وقتی به شناسایی ابعاد مختلف شخصیت خود بپردازد این موضوع سبب بهبود رفتارها و احساساتش می شود زیرا بر صدد آن بر می آید، که به تغییر نکات منفی شخصیت خود بپردازد.

اهمیت خودشناسی در چیست؟

 

اهمیت خودشناسی در چیست

 

وقتی که انسان به خودشناسی می رسد، هدف واقعي آفرينش و كمال نهايي و راه رسيدن به آن را می فهمد. و به کرامت نفس می رسد، ارزش خود را می داند به خود بها می دهد و می داند که چقدر می تواند قدرتمند شود و برای خود و دیگران مفید باشد.

در همین زمینه برخی دانشمندان و روانشناسان بزرگ معتقد هستند که انسان از نظر علمی به رتبه ای عالی رسیده است و راههای پیشرفت را برای به دست آوردن علم و فن آوری به خوبی طی می کند اما از نظر شناخت خود و دنیای درونی اش پیشرفت چشمگیری نکرده است و به همین دلیل با پیشرفت علم به جای آنکه آرامش بیشتر شود، اظطراب و تنشها و ناآرامی ها بیشتر شده است.

1 – در بسیاری از کتب دینی خوانده ایم و همچنین از سخنان بزرگان دینی شنیده ایم که انسان از خودشناسی به خداشناسی می رسد در این زمینه تحلیل های بسیاری صورت گرفته است اما در کل وقتی که انسان به شناخت خود می پردازد به بزرگی و عظمت خداوند می رسد زیرا به این نتیجه می رسد که قدرت ذهن و افکار انسان آنقدر قابل توجه است که یک معجزه ی بسیار بزرگ محسوب می شود. و انسان قادر به انجام کارهایی است که نشانگر عظمت وجود خداوند در درونش است.

2 – وقتی که انسان به خود شناسی می پردازد و خود را ارزیابی می کند، متوجه ضعفها و نقاط قوت خود می شود البته به طور دقیق و صحیح این کار را باید انجام دهد. وقتی که متوجه ناتوانی های خود شد هرگز نباید خودش را ملامت کند بلکه بر صدد اصلاح و بهتر شدن خود بر آید. کارهایش را سر و سامان بخشد و برای آنکه اعمال و سپس نتایج زندگیش را در روندی عالی قرار دهد باید تلاش کند تا افکار، رفتارها و احساساتش را که مانع و محدود کننده هستند تغییر دهد.

3 – وقتی که به خودشناسی می پردازیم از توانایی های خود باخبر می شویم می دانیم که چه چیزی را دوست داریم و به چه کارهایی علاقه مند هستیم و اهداف واقعی خود را می شناسیم و شروع به تلاش برای رسیدن به علایقمان می کنیم.

گاهی اوقات علایق کاذب و دروغینی وجود دارند که انسان به آن می چسبد و تمام طول عمر خود را تباه می کند بدون آنکه بداند در چه مسیر نادرستی قرار گرفته است. اما به کمک خودشناسی تمامی این رفتارها و احساسات را می شناسد و در نهایت مسیر رضایت و خوشحالی خود را پیدا می کند.

4 – وقتی که به خودشناسی می پردازیم از احساسات و هوش هیجانی خود باخبر می شویم می دانیم که چه چیزهایی حال و احوال ما را خوب می کند یا چه حرفها و چه چیزهایی ما را ناامید و ناراحت می کند. پس وقتی از خود شناخت دقیق و درست پیدا می کنیم می فهمیم که چه چیزی حال ما را خوب می کند چه چیزی ما را خوشحال می کند و از طریق خودشناسی به شادی واقعی دست پیدا می کنیم.

5 – یکی از نکات بسیار مثبت در خود شناسی که در مقاله قبل در مورد آن توضیح داده شده است، ایجاد اعتماد به نفس بالا در افراد است، روانشناسان معتقد هستند که وقتی شخصی به خودشناسی می پردازد در اصل در حال شناسایی استعدادها و توانایی های خویش برای دست یابی به خواسته ها و اهدافش می باشد، و وقتی که آنها را شناسایی کرد به کار می برد پس شخصی که عمل کند و رفتارهای مشخصی داشته باشد این فرد از اعتماد به نفس بالا برخوردار خواهد بود.

وقتی به چرایی رفتارها و احساسات و در نهایت تجربیات پی ببریم می توانیم مهارت های  خود را شناخته و افزایش دهیم و در نتیجه به اعتماد به نفس که یکی از مهمترین خصلتهای انسانی هست دست یابیم. نگرانیها اضطرابها استرس ها همه از بین می روند زیرا با خودشناسی می توانیم همه احساسات منفی خود را کنترل کنیم.

6 – و …..

روشهای رسیدن به خودشناسی

1 – کاغذ و قلمی بر دارید و دو مورد از اتفاقات خوب را که سبب خوشحالی و دو مورد از اتفاقات بد را که سبب غم و رنج شما در گذشته شده است بر روی کاغذ بیاورید.

سپس با خود فکر کنید که چرا وقتی اتفاق خوشایند افتاد شما خوشحال شدید چه فکری پشت این موضوع وجود داشته که شما را تا این حد خوشحال و راضی کرده و سپس در مورد اتفاق بد فکر کنید چرا این موضوع باعث رنج و غم شده شاید حتی عصبانی و خشمگین شده باشید.

از خود بپرسید چرا خشمگین شدم چه اتفاقی در درون شما ایجاد شد که باعث خشم شما شد. خوب مطالب را بنویسید و در این موقع آنها را مطالعه کنید خواهید دید که خیلی از علتها را نمی دانید یا حتی خیلی از واکنش های رفتاری و احساسی تان بی مورد بوده است و اصلا عمیق و از صمیم قلب نبوده است. با نوشتن، ذهن خود را مجبور می کنید که به شما در مورد خودتان گزارش دهد و اینگونه هر چیزی که دوست دارید سر جای خود باقی می ماند و هر آنچه که نمی خواهید را می توانید تغییر دهید.

2 – در پایان روز نفسهای عمیق بکشید خود را در حالت ریلکسی و آرامش قرار دهید و به کارهایی که در روز انجام داده اید فکر کنید.

ببنید چه کارهایی انجام داده اید آیا توانایی این را داشته اید که بهتر و اصولی تر کارها را انجام بدهید؟ آیا در بعضی موارد به خودتان یا دیگران جرئت نه گفتن را داشته اید؟ آیا برای انجام کارهایتان به بهانه تراشی روی آورده اید یا با تلاش و پشتکار کارهایتان را انجام داده اید؟

وقتی این سوالها را از خود می پرسید ذهن شما به دنبال جواب می گردد و بعد از مدتی که این سوالها را از خود بپرسید کم کم تواناییها و مهارتهای خودتان را می شناسید. متوجه می شوید که کجا کم کاری کرده اید و چطور می توانید عیب های خود را برطرف کنید و در واقع به نوعی خودشناسی می رسید.

روشهای رسیدن به خودشناسی

 

3 – موضوعی را انتخاب کنید و در مورد آن بنویسید و سپس برای خودتان سخنرانی کنید تصور کنید که مردم در مقابل شما نشسته اند و در حال گوش کردن به شما هستند و از خودتان فیلم بگیرید وقتی به فیلم خودتان نگاه می کنید به نقاط ضعف و قوت خود پی می برید.

با زبان بدن خود آشنا می شوید و در مورد خودتان و نحوه سخنرانیتان به فکر می روید این کار را چندین بار در ماه تکرار کنید موضوعی را انتخاب کرده و سپس در حالی که تصور می کنید مردم در مقابل شما هستند از خود فیلم بگیرید. و بعد از مدتی فیلم اول و فیلم آخر را با هم مقایسه کنید خواهید دید که چقدر همه چیز تغییر کرده و شما را به سمت خودشناسی برده است.

4 – به خوبی هایی که دیگران در مورد شما می گویند توجه و دقت کنید وقتی کسی از شما تعریف می کند هرگز نگویید این طور نیست بلکه از او تشکر کنید و حتی تا روزها در مورد این تعریف فکر کنید گاهی اوقات دیگران هستند که شما را متوجه این امر می کنند که چه توانایی ها و مهارت هایی در وجودتان هست چیزی که شاید سالها خودتان از آن بی خبر بوده اید.

5 – از صاحب نظرانی همچون روانشناسان و اساتید در مورد رفتارها و اعمالتان بپرسید از آنها بخواهید که در مورد شما پیشنهاد  و انتقاد کنند و نظرشان را در مورد تجربیات زندگیتان عنوان کنند.

6 – همان طوری که به جسم خود اهمیت می دهید به روح و دنیای درونی خود نیز اهمیت دهید در روز زمانی را برای مدیتیشن و مراقبه بگذارید بنشینید و به صدای تنفستان توجه کنید سعی کنید به چیزی فکر نکنید این کار برای شما آرامش به ارمغان می آورد و وقتی ذهنی آرام و متعادل داشته باشید راحتتر می توانید در مورد افکار و احساساتتان تصمیم های درست را بگیرید. و در واقع به خودشناسی خواهید رسید.

7 – هدفی را برای خودتان برگزینید ایجاد هدف در زندگی انگیزه تولید می کند و همین مسئله باعث می شود که شما به دنبال راه حلی برای رسیدن به هدفتان باشید به تواناییها و مهارت ها و اعمالتان توجه می کنید و به صورت ناخودآگاه به خودشناسی خواهید رسید. وقتی هدفی دارید به جستجو در عمق وجودتان می پردازید و حتی در جایی که مشکلاتی وجود دارد سعی بر اصلاح آنها می کنید و این چنین به خودشناسی و رضایت از خود خواهید رسید.

نکته: برای شناخت ویژگیهای فردی خودتان زمان بگذارید و تلاش کنید شما بسیار ارزشمند هستید انسان با قدرتی که در وجود خود دارد اشرف مخلوقات است می تواند به فضا برود می تواند پرواز کند می تواند برجهای بزرگ را بسازد می تواند انسان تربیت کند و ….با خودشناسی است که شما به اعتماد به نفس دست پیدا می کنید و تجربیات مثبت زندگی خود را می سازید و در نهایت رضایت و خشنود خواهید بود.

فایل های خود هیپنوتیزم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن