سبک زندگی

راهکارهایی برای رفع خجالت و بالا بردن عزت نفس

برخی از افراد دچار خجالت و کم رویی هستند و در جمع نمی توانند خوب صحبت کنند.در زندگی اجتماعی خود دچار سرکوب و سرخوردگی  شده اند و این مسله هم در بزرگسالان و هم در کودکان دیده میشود .

چه باید کرد؟

در ابتدا باید بدانیم که چه اتفاقی برای احساسات فرد افتاده است که او را کم رو خجالتی کرده است آیا فرد خودش را خوب نمی داند، در این مطالب از سایت متا راز  به راههایی میپردازیم که کم رویی و خجلی را از بین ببرد با ما همراه باشید

 

منشا کم رویی و خجالت از کجا سرچشمه می گیرد؟

منشا کم رویی و خجالت از کجا سرچشمه می گیرد؟

کم رویی و خجولی نوعی بیماری اجتماعی است. خوب همان طور که می دانیم ذهن ما از دو بخش ضمیرآگاه و ضمیرناخودآگاه تشکیل شده است.

همه اطلاعاتی که از زمان کودکی برای فرد تکرار شده است را در ضمیرناخودآگاه خود جمع آوری می کند، و اگر این اطلاعات با اتفاقات منفی جمع بندی شده باشد پس ذهن فرد دارای افکار و باورهایی منفی نسبت به خودش است

به همین شکل بزرگ می شود و تمامی سرخوردگی هایی که از زمان کودکی در ضمیرناخودآگاهش گردآوری شده است، حالا خودش را در رفتارهای فرد نشان می دهد.

مثلا برخی کودکان را مدام دعوا می کنند و هر کاری که آنها انجام می دهند مورد سرزنش قرار می گیرند اگر در مهمانی کار اشتباهی انجام دهند والدین در مقابل دیگران آنها را سرکوب می کنند و به آنها پرخاش می شود.

ذهن ناهشیار

ذهن ناهشیار ، رفع خجالت و کم رویی

اطلاعاتی که برای این کودکان در ضمیرناخودآگاه جمع آوری میشود اطلاعاتی منفی و ناراحتت کننده است که میتواند آسیب های زیادی را به او وارد کند که یکی از آنها همان کم و خجالت زدگی است

وقتی که شخص بزرگ می شود و وارد اجتماع می شود حال فکر می کند که هر کاری می خواهد انجام دهد یا هر حرفی که می خواهد بزند مورد سرکوب و تمسخر قرار می گیرد.

به دلیل کم رویی و خجالت از ظاهر شدن در اجتماع پرهیز می کند و سعی می کند خود را مدام پنهان کند. البته دنیای پیشرفته امروز نیز به این گونه افراد کمک کرده و دنیای مجازی و کامپیوتر به کم رویی آنها بیشتر دامن می زند.

چون اینگونه دیگر فرد مجبور نیست که از خانه برای ارتباط با دیگران خارج شود در دنیای مجازی با فانتزی هایی که وجود دارد ارتباط می گیرد. و همین برای او کافیست تا اقدامی برای رفع  کم رویی و خجالت زدگی خود نکند

خجالت یکی از شاخه های اعتماد به نفس پایین است که به خاطر ترس و اضطراب ناشی از ارتباط با دیگران به وجود می آید و اگر فرد این احساس را در وجود خود اصلاح نکند دچار سرخوردگی ها و آسیب های جدی در اجتماع می شود.

افراد کمرو و خجالتی اغلب اوقات فکر می کنند که همه ی مردم انگشت اتهامشان را به سمت آنها گرفته اند یا وقتی در حال سلام و احوال پرسی ساده ای هستند به این فکر می کنند که چطور بدون نقص صحبت کنند.

بعد از مدتی کمرویی و خجالت تبدیل به بدبینی می شود زیرا این افراد چون عقیده دارند  که در هیچ زمینه ای خوب نیستند پس، دیگران مدام آنها را مورد تمسخر قرار می دهند.

هر روز این افراد سعی می کنند که از خانه خارج نشوند و ترجیح می دهند که بدون ارتباط اجتماعی تنها باشند.

البته باید بگویم گاهی اوقات افرادی هستند که تنهایی را دوست دارند و از تنهایی خود انرژی کسب می کنند مثل افراد درون گرا. و اینگونه افراد هیچ مشکلی با اعتماد به نفس و عزت نفس خود ندارند و با افراد خجالتی نباید آنها را اشتباه گرفت.

خصوصیت افراد خجالتی و کمرو

خصوصیت افراد خجالتی و کمرو

افراد کمرو و خجول کسانی هستند که برای دستیابی به اهداف خود مشکلی ندارند و دارای توانایی و استعداد لازم برای دستیابی به خواسته هایشان هستند اما چیزی که باعث عدم موفقیتشان می شود همین احساس درونی خجالت است که مانع آنها میشود و همچنین اعتماد به نفس آنها را نیز پایین می آورد.

در اینجا به چند مورد از خصوصیات افراد خجالتی می پردازیم:

1- افراد خجالتی با نگاه دیگران دچار اضطراب می شوند.
2- در مهمانی ها گوشه گیر و منزوی هستند و از صحبت کردن با دیگران فاصله می گیرند.
3- اگر کسی به ناگاه شروع به نزدیک شدن به آنها بکند هراس تمای وجودشان را فرا می گیرد.
4- از نظر فیزیکی افرادی هستند که مدام اندام خود را پنهان می کنند و وقتی که در جمع قرار می گیرند و دچار اضطراب می شوند این ترس و اضطراب را دیگران نیز متوجه می شوند.
5- افراد خجالتی برای دستیابی به اهداف خود، دچار سرکوب می شوند. و هرگز به موفقیت های بزرگ دست نمی یابند.
6- افراد کمرو به جای اینکه حواسشان به خود و زندگی خودشان باشد مدام به حرف مردم توجه می کنند. اینکه نظر مردم راجع به آنها چیست برایشان خیلی مهم است. در بیشتر مواقع حتی دیگران به آنها فکر هم نمی کنند اما افراد خجالتی داستانی غم انگیز از فکر دیگران در ذهن خود می پرورانند.

7- مدام خود را سرکوب می کنند.

8- از رفتن به اجتماعات بزرگ که باعث پیشرفت و موفقیتشان می شود خودداری می کنند و در اجتماع کوچک خود باقی می مانند.

9- افرادی خجالتی همیشه آشفته و نگران هستند. نگرانند که مبادا بد حرف بزنند یا کاری که به آنها محول شده است نادرست انجام دهند و این نگرانیها و خود کم بینی ها باعث می شود که هم بد صحبت کنند و هم کارشان را خوب انجام ندهند.

10- افراد کمرو مدام به خود برچسب خوب نبودن را می زنند. و خود را دوست داشتنی نمی دانند.

11- متاسفانه گاهی اوقات افراد خجالتی به علت اینکه دچار سرکوب و سرخوردگی اجتماعی از سمت خودشان شده اند به مواد مخدر و نوشابه های الکی روی می آورند.

12- مهمترین خصوصیت افراد خجالتی گریز از مشکل خودشان است. گاهی اوقات مشکل آنقدر در ذهن آنها بزرگ شده است که حتی بر صدد حل این مسئله بر نمی آیند.

 

راههای حل مشکل خجالت و کمرویی

راههای حل مشکل خجالت و کمرویی

1- از دنیای درونی عجیب و ترسناکی که ساخته اید خارج شوید

افراد خجول گاهی اوقات در درون خود آنقدر فرو می روند و از دنیای بیرون می ترسند که فکر می کنند بیرون از خودشان دنیایی ترسناک وجود دارد که همیشه آنها را به سمت شکست سوق می دهد این افراد باید بدانند که ماهیت زندگیشان با گفته های مردم خراب نمیشود.

مثلا اگر در مهمانی هستند و کسی آنها را خوب نمی داند اصلا مهم نیست و این موضوع روی واقعیت زندگیش تاثیری نمی گذارد. باید بدانید که وقتی وارد جایی می شوید محور توجه نیستید بلکه شما هم انسانی هستید مثل انسانهای دیگر.

2- قرار نیست همه ما را دوست داشته باشند

در دنیا با این همه جمعیتی که وجود دارد رفتارهای مختلفی نیز وجود دارد محبوب بودن خوب است اما نه اینکه ما همه ی حواس و انرژی خود را برای دیگران بگذاریم تا محبوب و دوست داشتنی باشیم. ما در کنار خود دوستانی می خواهیم انگشت شمار که هماهنگ با ما هستند. و در کنار آنها خوشحال هستیم. قرار نیست که هر کسی که از راه رسید دوست ما باشد و ما را دوست داشته باشد.

 

3- کاری که فکر می کنید درست است را انجام دهید

خود را مجبور کنید که هدفی کوچک انتخاب کنید که مجبور باشید وارد اجتماع شوید شما کاری که فکر می کنید درست است را به خوبی انجام دهید، اگر کسی با شما هم عقیده بود که معلوم می شود هماهنگ با روحیات شماست ، اگر هم با شما مخالفت کرد باز هم مهم نیست این شما هستید که چیزی را می خواهید خلق کنید پس نیازی به عقیده و قضاوت  فرد مخالف ندارید.

 

4- به صورت آگاهانه به خیابان و مغازه و به خصوص لباس فروشی ها بروید

حتما لازم نیست که چیزی بخرید هر روز سعی کنید به خیابان بروید به مغازه ها بروید اجناس را قیمت کنید و صحبت های کوتاهی با دیگران داشته باشید

 

5- از تکنینک آینه استفاده کنید

از تکنینک آینه استفاده کنید

تکنیک آینه بسیار تمرین خوبی است روزها جلوی آیینه بایستید و یک متن را انتخاب کنید و با صدای بلند شروع به مکالمه با فرد داخل آیینه کنید. فراموش نکنید متن مورد نظر را از قبل تهیه کنید و در جلوی آیینه آن را تمرین کنید. این موضوع به شما کمک می کند که بتوانید با افراد دیگر هم به گفتگو بپردازید.

 

6- بر روی کاغذ بنویسید

مشکل اصلی خود را از خجالت که باعث ترس و اضطراب در شما شده است را بنویسید خوب فکر کنید و بر روی کاغذ بنویسید که چرا احساس خجالت می کنید.

دلایل را شماره بندی کنید آیا خود را زشت می بینید آیا خود را در کارها کند می دانید آیا خود را به میزان لازم باهوش نمی دانید و…. بعد از مطالعه همه ی اینها متوجه می شوید که همه ی انسانها مثل شما هستند یکی زیباست و یکی زیباتر یکی باهوش و یکی باهوشتر اما این مسائل واقعیت زندگی افراد را نمی سازد بلکه عملکرد و نتیجه ای که زندگی یک فرد دارد واقعیت زندگی افراد است.

 

7- در باشگاههای ورزشی و کلاسهای دیگر ثبت نام کنید

به باشگاههای ورزشی بروید یا در کلاسهای مختلف ثبت نام کنید و در آنجا وارد گروه شوید با همگروهی ها شروع به صحبت های کوتاه کنید مثلا بپرسید کیف خود را از کجا خریدی یا کفشت خیلی قشنگ هست و….بعد از مدتی متوجه می شوید که شاید در ابتدا به صورت آگاهانه خود را مجبور کرده اید که وارد این کلاسها شوید اما حالا فردی عادی و اجتماعی شده اید.

 

8- خود هیپنوتیزم رفع خجالت

یکی از راههای میانبر که ما را خیلی سریع به عزت نفس بالا می رساند و باعث می شود که بتوانیم به راحتی در اجتماع حضور پیدا کنیم، تمرینات خود هیپنوتیزم رفع خجالت است البته هیپنوتیزم برای کودکان و افرادی که دچار افسرگی حاد هستند پیشنهاد نمیشود

8- خود هیپنوتیزم رفع خجالت

 

خود هیپنوتیزم چگونه باعث رفع خجولی می شود

همان طور که گفتیم احساس خجالت از دوران کودکی به بزرگسالی منتقل شده است. فرد خجول در لایه های ذهن و افکارش خود را خوب نمی داند از قضاوت دیگران می هراسد و مدام در ذهن خود می گوید که دیگران خوب نیستند چون من را قضاوت می کنند. و همه ی ترسها و اضطراب هایش را در ضمیرناخودآگاه گردآوری کرده است.

پس اگر ما می خواهیم که از مشکل جدی خجالت دور شویم و بتوانیم به راحتی وارد اجتماع شده و فعالیتهای خود را انجام دهیم باید وارد هزارتوی ذهن شویم و به این شکل اطلاعات داخل ضمیرناخودآگاه را تغییر دهیم.

این کار هم توسط تمرینات فایل های صوتی هیپنوتیزم رفع خجالت صورت می گیرد. روشی بسیار آسان و ساده که شما می توانید در منزل خود به تمرین بپردازید.

تمرینات خود هیپنوتیزم فایل های صوتی هستند که در ابتدا شما را به حالت خلسه یا همان خواب مصنوعی می برند. در این حالت تن آرامی صورت می گیرد و بدن در آرامشی عمیق فرو می رود.

نکته ی مهم همین جاست وقتی که شما به حالت خلسه و آرامش می روید سطح هوشیاری ضمیرناخودآگاه بسیار پایین است پس حالا می توانیم بر روی ذهن اثر بگذاریم و شروع به تصویرسازی ها و تلقینها و تاکیدها می کنیم و اینگونه بعد از چند جلسه شما تغیرات را متوجه می شوید. به راحتی از منزل خارج می شوید و با دیگران به صحبت می پردازید و به فعالیت های اجتماعی خود می رسید. و از همه مهمتر عزت نفستان بالا می رود.

در اصل می توانیم بگوییم اطلاعات قدیمی و محدود کننده که در ضمیرناخودآگاه هستند جای خود را به اطلاعات جدید می دهند و به این شکل تغییرات صورت می گیرد و زندگی شما به طرز شگفت انگیزی تغییر می کند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن