هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چیست و چگونه تاثیر میگذارد

متا راز مرجع فایل های خودهیپنوتیزم صوتی در این بخش تعریفی از هیپنوتیزم و تاثیرات آن را توضیح داده ایم با ما همراه باشید.
به طور کلی هیپنوتیزم یا همان خواب مصنوعی حالتی از ذهن هست که تمام تلقین ها در حالت آلفا ذهنی به شخص القا میشود.

تیتر های این مقاله
تعریف هیپنوتیزم
تاریخچه هیپنوتیزم
فواید هیپنوتیزم
خود هیپنوتیزم
دگر هیپنوتیزم

تعریف هیپنوتیزم 

هیپنوتیزم چیست

“هیپنوتیزم ” یا ” هیپنوز” ( خواب مصنوعی ) از شاخه های علم روانشناسی است که یک وضعیت روانشناختی و فزیولوژیک خاص است که در بعضی موارد جنبۀ درمانی دارد ، و در آن فرد با آگاهی وارد خوابی آرام می شود و چیزهایی که از طریق هیپنوتیزم  به او تلقین و القا می شود به ضمیرناخودآگاهش انتقال پیدا میکند . در این حالت فرد هیپنوتیزم شده باید به سوال های هیپنوتیزگر جواب دهد .

تاریخچه هیپنوتیزم

کلمه هیپنوتیزم یک واژۀ یونانی و به معنی خواب است و تاریخچۀ آن به ایران ، مصر ، هند و یونان برمیگردد . البته مرتاض های هند توانستند به وسیلۀ هیپنوتیزم به خلسه بروند و همچنین توانستند از آن مانند دارو برای بیماری هایشان استفاده کنند به همین دلیل خود را بنیان گذار آن می دانند البته موارد دیگری هست که نشان می دهد این تاریخچه به گذشته های دور بر می گردد

ولی ازلحاظ درمانی و علمی چیزی که میشود تخمین زد این است که پاراسلوس آغاز کننده هیپنوتیزم بوده است ولی در عصر جدید دکتر فرانس آنتوان مسمر آغاز کننده می دانند و او هیپنوتیزم را در ابتدا مغناطیس و سپس مانیه تیسم نام گذاری کرد و بعد از گذشت سالها دکتر برید آن را هیپنوتیزم نامید .

فواید هیپنوتیزم

فواید هیپنوتیزمهیپنوتیزم  فوایدی دارد که چندمورد را در این جا برایتان آورده ایم .

درمان برخی بیماری ها مانند افسردگی ، اختلال در خواب ، کم کردن درد های شدید ، کم کردن وزن ، پایین آوردن اضطراب و تنش ، کنار گذاشتن برخی الگوهای رفتاری نادرست و آزاردهنده مانند سیگار کشیدن ، پرخوری ، کندن مو یا ناخن یا هر رفتاری که ما را درگیر خود کرده است .

هیپنوتیزم به چند روش انجام می شود ؟

به دو شکل دگرهیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم انجام می شود .

دگر هیپنوتیزم

در این روش ما دیگران را هیپنوتیزم می کنیم و به صورت گروهی یا فردی نیز قابل انجام است که می تواند به شکل درمانی یا نمایشی باشد . زمانی که هیپنوتراپ (کسی که هیپنوتیزم می کند) بخواهد توانمندی خود را در این کار نشان دهد که جنبۀ وقت گذرانی دارد روش نمایشی نام دارد . در تمام روش های هیپنوتیزم شخص هیپنوتیزم شونده به تمام محیط و اطراف خود آگاهی دارد بر این اساس هیپنوتیزگر نمی تواند مطلبی را که باب میل هیپنوتیزم شونده نیست را بر او القا کند . در نتیجه بر خلاف نمونه های فراوانی که در رسانه ها و فیلم ها دیده میشود کسی با هیپنوتیزم قادر به سو استفاده در لحظه از هیچ کسی نیست

آیا هیپنوتیزم درد های مضمن را هم درمان می کند؟

آیا هیبنوتیز درد های مضمن را هم درمان می کند؟
دراین روش ما خودمان را هیپنوتیزم می کنیم و هیپنوتیزگر و هیپنوتیزم شونده  یک نفر است . در این روش نیز مانند روش قبلی هیپنوتیزم می تواند به دو هدف انجام شود یکی این که به نیت درمان باشد یا می تواند به قصد نمایشی انجام شود . اما امروزه به دلیل اینکه ثابت شده هیپینوتیزم تاثیر مستقیم بر عملکرد ذهن و ضمیر ناخود آگاه دارد و حتی تکرار تلقین و القا در هیپنوتیزم طرز فکر و رفتار ما را تغییر میدهد فایل های خود هیپنوتیزم بر خلاف گذشته کابرد زیادی در زمینه برنامه ریزی ذهن برای تغییر باور ها ، رسیدن به آرامش درمان بیماری و حتی پیشرفت در موارد مالی تاثیر به سزایی دارد.

هیپنوتیزم چگونه عمل می کند ؟

هیپنوتیزم روی عملکرد ، عواطف و فهم ما تغییراتی را ایجاد می کند . و می تواند به شخص از لحاظ روحی و جسمی کمک کند و یادگیری و استفاده از آن آسان است شخص در حالت تمرکز بالا قرار می گیرد و هرآنچه که باعث بهبود وضعیتش می شود را به او القا میکنند و او با آگاهی می پذیرد . گاهی از هیپنوتیزم برای به آرامش رسیدن استفاده می کنیم .

افرادی که در این زمینه تحقیقاتی داشته اند به این مسئله واقف شده اند که هیپنوتیزم ما را به یک آرامش و آسودگی خیال می برد ولی چگونگی کارکرد آن را نمی دانند . برخی با آزمایشاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که هیپنوتیزم بر ضمیرنا هوشیار ما اثر می گذارد که باعث می شود بتوانیم در برابر عکس العمل های بدن مسلط باشیم و عده ای هم می گویند که این فرآیند ترشحات طبیعی مغز (که بر طرز تفکر ما دربرخورد با درد هایمان) را افزایش می دهد .

آیا هیپنویتزم درد های مضمن را هم درمان می کند؟

آیا هیبنوتیز درد های مضمن را هم درمان می کند؟
هیپنوتیزم به تنهایی  هم درمان کننده هست و  هم درمان کننده نیست . چرا که این موضوع کامل به شخص هیپنوتیزم شونده و نوع بیماری و پیشرفت آن ارتباط دارد هیپنوتیزم روش تلقین و القاست و چنانچه شخصی به راحتی به خلسه عمیق فرو نرود  و یا بیماریش ریشه عمیقی در ذهن او ایجاد کرده باشد بهتر است روش های دیگر درمان را  هم در کنار هیپنوتیزم به کار بست.

اما مشکلاتی مانند استرس و اضطراب و کاهش درد در قسمت های مختلف بدن که در کوتاه مدت ایجاد شده است هیپنوتیزم میتواند به راحتی جوابگو باشد  البته برای درمان ریشه ای برخی بیماریهای دیگر . یک روش درمانی نیز وجود دارد که توسط پزشکان دوره دیده انجام می شود که هیپنوتیزم بالینی نام دارد.

چگونه خود هیپنوتیزم را انجام دهیم

 

ترتیب انجام خود هیپنوتیزم به این شکل است که ابتدا در جایی آرام قرار بگیرید سعی کنید که محل انتخابی شما  نوری کم و ملایم داشته باشد زیرا نور کم باعث ایجاد تمرکز و خلسه سریع تر میشود می شود.

 بهتر است معده شما  در حالت عادی باشد ؛ یعنی سیر یا گرسنه نباشید که در تمرکز اختلال به وجود بیاورد.

مرحله اول

دراز بکشید و خود را در حالت آرام و وانهاده قرار دهید و سعی کنید عضلاتتان را به آرامی رها کنید و در ذهن خود یک کلمه که معنی رها شدن می دهد را تکرار کنید و سپس سعی کنید این حس رها شدن و سستی را درک کنید . کمی در این حالت که بمانید به یک آرامش و سبُکی می رسید . و تمرکزتان بالا می رود.

اگر خواستید که بیشتر متمرکز شوید در ابتدا ذهن تان را رها کنید تا بتوانید از هیاهوی محیط اطراف تان  دور شوید سپس بعد از پنج دقیقه بر روی تنفس تان متمرکز شوید و پنج دقیقه نیز در این حالت بمانید و در ذهن یک کلمه مانند “رها ” را تکرار کنید و خود را در آن حالت نیز قرار دهید و سپس در مرحله بعد با هر بار نفسی که می کشید نفس خود را تاجایی که می توانید در درون نگه دارید و سپس با بیرون دادن نفس تان کلمه ” رها ” را بیرون دهید . سعی کنید این کار را پنج بار انجام دهید.

خود هیپنوتیزم صوتی

مرحله دوم

در این مرحله تمام هواس تان را به یکی از دستانتان که راحت هستید بدهید فرقی نمی کند کدام دست، دقت کنید جسم تان نباید حرکت کند سپس بی وزنی و سبکی را در دست خود احساس کنید و به خود القا کنید که دستتان در حال حرکت به سمت بالا است دقت داشته باشید که نباید دستتان را حرکت دهید و فقط باید به صورت ذهنی باشد سپس آرام آرام حرکت خود به خود یک قسمتی از دستتان یا شاید حرکت به صورت کامل را مشاهده خواهید کرد (گاهی اوقات برای گرفتن نتیجه باید چندین بار هیپنوتیزم را انجام دهید)

مرحله سوم

زمانی که مراحل قبل را با موفقیت طی کردید و توانستید با قدرتِ هیپنوتیزم دست خود را به حرکت در بیاورید نوبت به این رسیده که خواسته ای که دارید را به زبان بیاورید خیلی مهم است که خواسته را چگونه بر زبان بیاورید به طور مثال اگر می خواهید یک عادت بد مانند ناخن جویدن را ترک کنید ، اول باید آن را در ذهن خود به صورت کامل بسازید و در ذهن خود ببینید که ناخن های شما مرتب هستند و هر روز زیباتر و بلندتر از روزهای قبل می شود و سپس چیزهایی که در ذهن خود ساخته اید را به زبان بیاورید و بگویید ” من چه ناخن های یک دست و زیبایی دارم هر روز ناخن هایم بلندتر و سالم تر می شود من هرکاری برای زیبایی و سلامت ناخن هایم باشد را انجام می دهم” و مانند این موارد…

مرحله پایانی 

مرحله پایانی خود هیپنوتیزم زمانی که می خواهید به حالت بیداری برگردید با شمارش از یک تا هفت خود را به آن مرحله برسانید مثلا با گفتن عدد یک با خود بگویید که من در وضعیت خوبی هستم و همینطور با بالا رفتن عددها بهتر شوید . این کار باعث می شود با شادابی از هیپنوتیزم خارج شوید.

البته برای اینکه در خود هیپنوتیزم موفق شویم نیاز به مطالعه و تمارین زیادی داریم از این رو پیشنهاد میکنیم از فایل های خود هیپنوتیزم صوتی که توسط یک مربی تولید شده است استفاده کنید چرا که علاوه بر القا به ذهن شما نقش یک همراه را برای شما دارد و لحظه به لحظه هیپنوتیزم را کنترل میکند تا آن حس خوب و تلقینات به درستی انجام شوند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن