قانون جذب

ضمیرناخودآگاه چیست با دنیای عجیب ذهن آشنا شوید

در این مطلب از سایت متاراز اطلاعات جامعی درباره  ضمیرناخودآگاه که به آن ذهن ناهشیار هم گفته میشود منتشر شده است .امیدوارم با مطالعه این مقاله قدرت ضمیر ناخودآگاه را درک کنید بتوانید با استفاده از این منبع قوی و کنترل آن نتاج بزرگی را در زندگی کسب کنید.

مقدمه ضمیر ناخودآگاه

قبل از اینکه به مقاله ضمیر ناخودآگاه چیست بپردازیم بهتر است بدانیم امروز با پیشرفت علم و آگاهی جهان، دانشمندان و محققان با توجه به تحقیقات بسیاری که انجام داده اند متوجه شده اند که ذهن انسان قدرت بسیاری دارد تا آنجا که تمامی سرنوشت خود را با توجه به قدرت ذهن می توانند تعیین و تغییر دهند و آنچنان زندگی کنند که آرزویش را دارند. در نتیجه ضمیرناخودآگاه در این بین نقش اصلی را ایفا می کند.

با ما همراه باشید تا با تعریف ضمیرناخودآگاه و چگونگی عملکرد آن آشنا شوید و از همه مهمتر اینکه درک میکنید چطور با استفاده درست از ضمیرناخودآگاهتان زندگی شگفت انگیزی را برای خود رقم بزنید.

 

ضمیر ناخودآگاه یا ذهن ناهشیار چیست

 

 

ضمیر ناخودآگاه یا ذهن ناهشیار چیست

ضمیرناخودآگاه منبع همه ی ذخیره های اندیشه، آگاهی ها، رفتارها، و احساسات خوشایند یا ناخوشایند مثل دردها و اضطرابها ، است. که همه ی اینها به صورت اطلاعاتی قوی در ضمیرناخودآگاه گردآوری می شوند. فکرها، اندیشه ها، و رفتارهای غالب به مرور زمان با تکرار وارد ضمیرناخودآگاه می شوند و بدون آنکه خود شخص متوجه شود از آنها برای بقا استفاده می کند.

ضمیرناخودآگاه درک و هوشی ندارد بلکه کار ضمیرناخودآگاه فقط زنده نگه داشتن انسان است.  هر اطلاعاتی که در آن ذخیره شده باشد را حفظ می کند و همان را در صورت لزوم به شما عرضه می کند به همین دلیل است که ضمیر ناخودآگاه را  قویترین منبع مدیریت ذهن میدانند.

بیشتر انسانها فکر می کنند که به صورت آگاهانه زندگی می کنند در صورتی که این طور نیست بلکه انسانها بر اساس تمام برنامه هایی که در ضمیرناخودآگاهشان ذخیره و برنامه ریزی شده  و تبدیل به باور های آن ها شده است زندگی می کنند.

بد نیست مثالی برای روشن شدن عملکرد ضمیر ناخودآگاه بزنیم :

به طور مثال زمانی که شما می خواهید بند کفشهای خود را برای اولین بار ببندید خیلی تلاش می کنید کاملا آگاهانه این کار را انجام دهید و تمام توجهتان را به بستن بندها می دهید. یا زمانی که برای اولین بار پشت فرمان اتومبیلی می نشینید تمام حواس خود را به صورت آگاهانه به رانندگی می دهید.

درست است بعد از مدتی دیگر بدون آنکه متوجه بشوید بند کفشاهایتان را می بندید و خیلی راحت بدون آنکه توجهی به دنده اتومبیلتان داشته باشید به راحتی رانندگی می کنید. این دو مثال بارز کاملا شما را آگاه می کند که تمامی کارهایی که در طول شبانه روز انجام می دهید با توجه به اطلاعاتی هست که در ضمیرناخودآگاه شما گرد آوری شده اند انجام میشود.

 

 

شکل گیری ضمیر ناخودآگاه

جالب است بدانید تمامی اطلاعاتی که از زمان کودکی تا به امروز با توجه به الگوهای خانواده و محیط اطراف دیده ایم ،شنیده ایم و تجربه کرده ایم، در لایه های عمیق ضمیر ناخودآگاه مان به صورت آرشیوی از باورهای سخت و مقاوم جمع آوری شده اند. و امروز هر کاری را می خواهیم انجام دهیم یا در مورد هر چیزی نظری بدهیم به صورت ناخودآگاه به آرشیو خود مراجعه می کنیم و بر اساس همان برنامه های قبلی عمل می کنیم. درست مثل بستن بند کفشها.

ضمیرناخودآگاه هیچ فرقی بین خوشبختی و بدبختی، ثروت و فقر، موفقیت و عدم موفقیت نمی گذارد. و هیچ هوش و دخالتی ندارد. همان اطلاعاتی که به مرور زمان، به ضمیرناخودآگاه توسط خود فرد داده می شود را هر روز و هر لحظه برای شخص یادآور می کند

ضمیرناخودآگاه در قسمت نیمکره ی راست مغز قرار دارد که از حساسیت بالایی برخوردار است. و کار این قسمت مربوط می شود به: کنترل احساسات و هیجانات، خلاقیت، ایجاد هماهنگی در گفتار و آهنگ کلام، کنترل زبان بدن، ایجاد رویا و تصویرسازی، حفظ و کنترل حافظه ی بلند مدت و …

جالب است بدانید اگر امروز خوشبخت هستید یا ناامید، ثروتمند هستید یا در حال تلاش بیش از حد برای دست یابی به لقمه ای نان، اگر به بیراهه رفته اید و به دنبال کورسویی از نور هستید، همه اینها به خاطر برنامه هایی هست که به صورت باورها و اعتقادات شما در ضمیرناخودآگاهتان حک شده است.

همان طور که با تکرار وقایع و اندیشه ها این اطلاعات را در ضمیرناخودآگاه جمع آوری کرده اید همین طور هم با تکرار نوع دیگری از اندیشه ها و افکار و رفتارها می توانید اطلاعات ضمیرناخودآگاهتان را تغییر دهید.

 

نکته : حالا ممکن است که دلیل تکرار جملات تاکیدی رو متوجه شده باشید.

شکل گیری ضمیرناخودآگاه

تاریخچه ضمیرناخودآگاه

زیگموند فروید عصب شناس برجسته اتریشی که پدر علم روانکاوی است، اهمیت ضمیرناخودآگاه را کشف کرد. البته وی بنیانگذار کشف ضمیرناخودآگاه نبود اما برای عوامل تأثیرگذار ذهنی در زندگی روزمرهٔ انسان اهمیت بسیاری قائل بود.

اهمیت ضمیر ناخودآگاه در آثار شکسپیر هم نمایان بود و از همان زمان به بعد دانشمندانی چون ادیسون، انیشتین، مارکتی و … در اکتشافات و تحقیقات خود از این توانایی درونی استفاده می کردند و به نتایج قابل اهمیتی دست یافتند.

کم کم اهمیت قدرت ضمیرناخودآگاه گسترش پیدا کرد تا جایی که امروزه دانشمندان ضمیرناخودآگاه را از مهمترین عوامل دستیابی به موفقیت فردی می دانند.

 

عملکرد ضمیرناخودآگاه بر زندگی انسان

شاید تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که در خیابان در حال راه رفتن هستید و سانحه ای ناراحت کننده را میبینید. شاید ضربان قلبتان بالا برود شاید غمگین شوید با وجود آنکه این اتفاق برای شما نیفتاده است اما شاید تا مدتها آن صحنه را به یاد بیاورید، یا در حال دیدن فیلم ترسناکی هستید و با وجود آنکه می دانید فقط یک فیلم در حال پخش شدن هست اما باز هم می ترسید و دلهره دارید.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا با دیدن سانحه یا فیلم ترسناک یا اتفاقی ناراحت کننده که هیچ کدام از اینها برای شما رخ نداده است، ولی اثراتی منفی و رنج آور برایتان به وجود می آورد؟

دلیل این است که ضمیرناخودآگاه شما فرقی بین واقعیت و تخیل، زمان و مکان و چیزی که به شما مربوط نیست را نمی داند. وقتی شما در حال دیدن فیلمی غمگین و ناراحت کننده هستید، سراسر وجودتان پر از رنج می شود، ضمیرناخودآگاه شما متوجه این موضوع نیست که شما در حال دیدن فیلم هستید بلکه او باور می کند که این اتفاق برای خود شما افتاده است برای همین حس شما را به سمت غم می برد.

ضمیرناخودآگاه فاقد عقل و هوش است اما به صورت خیلی نامحسوس با قدرت بسیاری که دارد همه چیز را تحت کنترل میگیرد. دانشمندان و کاشفان بسیاری بوده اند که به دنبال کشف چیزی روزها و ماهها و سالها وقت گذاشته اند و ناگاه در یک لحظه متوجه شده اند که چه باید بکنند.

حتی برای خود ما هم گاهی اتفاق افتاده است کاری را می خواهیم انجام دهیم و نمی دانیم که چه باید بکنیم بعد از چند روز فکر کردن به ناگاه متوجه می شویم که چه مسیری را برای دستیابی به آنچه که می خواهیم باید انتخاب کنیم. اینجا مهم این نیست که آیا این مسیر درست است یا غلط ما هر اطلاعاتی که به ضمیرناخودآگاه در طی سالیان زندگیمان داده باشیم بر اساس همان مسیر را به ما نشان می دهد.

 

قدرت ذهن

قدرت ذهن

ضمیرناخودآگاه در هر لحظه به دنبال شواهدی هست که شما را به آنچه باور دارید برساند. اگر به این فکر کنید که در شغل دلخواهتان پیشرفتی نخواهید کرد و این فکر را مدام تکرار کنید و آن را تبدیل به باورهای خود کنید پس ضمیرناخودآگاه شما را به سمت مسیرهایی خواهد برد که به شما ثابت کند که خوب نیستید.

برعکس اگر مدام فکر کنید که در شغل دلخواه خود پیشرفت خواهید کرد و به مقام عالی می رسید با تکرار این فکر باوری عالی ساخته اید و ضمیرناخودآگاهتان شواهدی را به شما نشان خواهد داد که شما را در مسیر موفقیت شغلی قرار می دهد.

به گفته ی دانشمندان انسان فقط از ده درصد مغز خود استفاده می کند و نود درصد دیگر تحت کنترل ضمیرناخودآگاه است. و با توجه به قدرت بسیاری که ضمیرناخوداگاه دارد می توان باورهایی که در این قسمت از مغز قرار گرفته است را به سوی موفقیت پیشرفت و سعادت ابدی تغییر دهیم.

حتما شنیده اید که برخی از روانشناسان و اساتید عرصه ی موفقیت می گویند که آگاهانه زندگی کنید این به چه معناست؟ ما باید برای دستیابی به اهداف و خواسته هایمان بین ضمیرآگاه و ناخودآگاهمان هماهنگی و همسویی ایجاد کنیم. تا به راحتی بتوانیم به خواسته هایمان دست یابیم.

این بدان معناست که وقتی هدفی را مشخص کردیم به صورت آگاهانه هر فکری یا عملی که داریم را در ضمیرناخودآگاه جستجو کنیم و به صورت آگاهانه و بدون غرض ورزی، باور اشتباهی که باید تغییر کند را تغییر دهیم و به این شکل بین ضمیرآگاه و ناخودآگاه هماهنگی ایجاد کنیم.

برنامه ریزی

حالا با توجه به آنچه در این مطلب به آن اشاره شد دریافتیم که ضمیرناخودآگاه قدرتمندترین عاملی است که می تواند زندگی ما را دگرگون کرده ما را خوشبخت و موفق کند یا ما را ناامید و مضطرب و ترسان از ادامه زندگی کند.

افرادی که موفق و پیروز هستند کسانی اند که به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه بر زمین ناخودآگاه خود مسلط شده اند و ضمیرناخودآگاهشان را برنامه ریزی مجدد کرده اند و به موفقیتها دست یافته اند.

هر انسانی که بخواهد می تواند ضمیرناخودآگاهش را دوباره برنامه ریزی کند این مسئله فقط مختص دانشمندان و افراد مشهور نیست بلکه هر انسانی می تواند از قدرت درونی خود برای نیل به اهداف بزرگ و کوچکش استفاده کند.

برنامه ریزی

 

راهکارهایی برای تغییر برنامه ذهن نیمه هوشیار وجود دارد که می تواند ضمیرناخودآگاه شما را به راحتی تحت کنترل در آورد:

1 – هیپنوتیزم

همان طور که قبلا در مقاله هیپنوتیزم چیست ذکر شد هیپنوتیزم یکی از قدرتمند ترین روش های تغییر باور و ضمیر ناخوداگاه است امروزه به عرصه موفقیت راه یافته است به طوریکه میتوانید با فایل های صوتی خود هیپنوتیزم در منزل ذهن خود را مجددا برنامه ریزی کنید .

لازم است بدایند خود هیپنوتیزم یکی از روشهایی است که امروزه بسیار مورد توجه دانشمندان و روانشناسان قرار گرفته است. همان طور که گفتیم ضمیرناخودآگاه فرقی بین واقعیت و تخیل و درست و غلط را نمی داند. و زمانی که ذهن در حالت خواب مصنوعی قرار می گیرد خیلی راحت می توانیم با توجه به پایین آمدن سطح هوشیاری ذهن، و قرار گرفت در حالت الفای ذهنی  با تصویرسازی ها و القاها بر روی ضمیرناخودآگاه اثر بگذاریم.

زمانی که شما در حال گوش کردن به فایلهای صوتی خود هیپنوتیزم هستید  احساس شما نیز در ارتباط قرار می گیرد و ضمیرناخودآگاه فکر می کند که همه چیز حقیقی هستند و به مرور زمان و تکرار تمرینات ذهن کاملا تغییر کرده و در بیشتر موارد حتی نکته های منفی که در لایه های عمیق ذهن پنهان شده بودند را، فراموش خواهید کرد.

2 – جملات تاکیدی

امروزه نویسندگان و اساتید موفقیت جهان، همچون اسکاول شین، لوییز هی و …بر روی جملات تاکیدی و انگیزشی بسیار پافشاری می کنند.  به طوریکه فلورانس اسکاول شین جملات تاکیدی که در کتاب چهار اثر توضیح داده است زندگی افراد زیادی را تحت تاثیر قرار داده. زیرا معتقد است که وقتی با تکرار فکر و اندیشه و عمل، باوری مقاوم در ضمیرناخودآگاه شکل می گیرد پس همان طور هم با تکرار مکرر جملات رفته رفته آن جملات را به صورت فکری غالب در ضمیرناخودآگاه قرار می دهیم. و بعد از مدتی معجزه ی جملات تاکیدی را خواهیم دید.

3 – مثبت اندیشی

به خودتان اجازه دهید که مثبت فکر کنید از منفی بافی چه نتیجه ای گرفته اید. کمی هم مثبت باشید و افراد موفق و خوشبخت را افرادی دور از ذهن ندانید فکر نکنید که آنها از جایی دیگر آمده اند آنها هم مثل همه انسانهای دیگر هستند. با افراد موفق دوست شوید در مورد نحوه ی دستیابی به اهدافشان سوال کنید. معجزه را خواهید دید.

4 – اهداف کوچک انتخاب کنید

برای ابتدا هدفهای کوچک انتخاب کنید مثل پختن یک کیک یا خواندن یک کتابی که ماههاست می خواهید آن را بخوانید و حتی سمتش هم نرفته اید کتاب را بر دارید و شروع به خواندن کنید به صورت آگاهانه این کار را بکنید یا به نوعی خود را مجبور به عمل کنید، در ابتدا ضمیرناخودآگاه مقاومت می کند اما وقتی آگاهانه رفتار کنید به جای آنکه به دنبال بهانه ها باشید، عمل می کنید و نتیجه می گیرید.

اهداف کوچکی که انجام می دهید کم کم به صورت تفریحی عالی برایتان در می آید سپس ذهن به دنبال چیزهای بزرگتر برای موفقیت های بزرگتر می گردد. حالا ضمیرناخودآگاه در حال تغییر هست و کم کم مقاومت را کنار می گذارد و به دنبال اتفاقات مثبت و خوشایند می گردد. وقتی ذهنتان به سمت خوبی ها و موفقیت ها سوق داده شود به همان تثبیت شده، حالا دیگر حتی اگر خودتان هم بخواهید نمیتوانید منفی باشید.

5 – بنویسید

این تمرین از اهمیت بالایی برخوردار هست. کاغذ و قلمی بر دارید و شروع به فکر کردن کنید. کارهایی که تا به حال خواهانش بوده اید که انجام دهید و انجام نداده اید را بنویسید. اهدافی که داشته اید و به آنها دست نیافته اید را بنویسید.

اگر از چیزی ترس دارید و این موضوع باعث اظطرابتان شده است را بنویسید. با نوشتن تمامی وسواسهای فکری و هر چیزی که باعث عدم تمرکز ذهنتان هست و همچنین علت همه ی کارهایی که انجام داده و موفق نشده اید را کشف خواهید کرد. ضمیرناخوداگاه قدرتیست که از بدو تولد در وجود ما قرار دارد و از همه چیز آگاهی دارد این ما هستیم که بذر افکار و اعمال نادرست و منفی را وارد ضمیرناخودآگاه خود می کنیم. با نوشتن ضمیرناخودآگاه شروع به فعالیت می کند و هر حقیقتی که در لایه عمیق ذهن پنهان شده، به سطح می آید و شما جواب بسیاری از سوالهای خود را می گیرید.

6 – مراقبه و مدیتیشن

یکی دیگر از روشهایی تاثیر بسیار مثبتی بر ضمیرناخودآگاه می گذارد انجام تمرینات مراقبه و مدیتیشن هست در روز ده دقیقه از زمان خود را به انجام تمرین مدیتیشن بدهید که تمرکز ذهنتان بالا برود با بالا رفتن تمرکز ذهن، جسم و روح شما در آرامش قرار می گیرد. و در این حالت آرامش خیلی راحت می توانید برنامه های جدید و مثبت را به ضمیرناخوداگاهتان القا کنید.

7 – مطالعه زندگینامه افراد موفق

اغلب افراد جوامع مختلف فکر می کنند که انسانهای موفق کسانی هستند که ماورای اندیشه ی حاکم بر جهان عمل می کنند در صورتی که این طور نیست اگر آنها توانستند پس شما هم می توانید با مطالعه زندگینامه افراد موفق متوجه خواهید شد که اکثر این افراد در ابتدا زندگی های معمولی و یا حتی زندگی هایی فقیرانه داشته اند اما با توجه به دانشی که از ضمیرناخودآگاه خود به دست آورده اند توانستند برنامه ریزی ذهن خود را تغییر دهند و همه چیز را به نفع خود کنند.

فای های صوتی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن